MS27656T13F22P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 22POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS27656T13F22P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:22
Shell Size - Insert:13-22
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DTS24H15-37XD
DTS24H15-37XD
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD
D38999/26WJ19SN-UWHST4
D38999/26WJ19SN-UWHST4
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
MS27656T13F22P
MS27656T13F22P