
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1P |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 7 |
| Shell Size - Insert: | M07 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull, Detent Lock |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Polyetherimide (PEI) |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm) |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 170°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of PAA.M0.7TL.AC65NZ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CIRCULAR
CONN RCPT FMALE 22P SILVER CRIMP
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
CONN HEADER VERT 12POS 5.08MM
MOD BLOCK XHP50 4000K SQUARE
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
EVAL KIT MAX12000 (1575MHZ GPS F