M83723/75R18316
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
M83723/75R18316 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-83723 Series III
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:31 (Power)
Shell Size - Insert:18-31
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C