
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 18-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Strain Relief |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 41A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3108R18-10P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
STRAIGHT PLUG
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
STRAIGHT PLUG
XTAL OSC XO 225.0000MHZ LVPECL
MEMS OSC XO 25.0000MHZ LVCMOS LV
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
CONN PLUG MALE 4P SILV SLDR CUP