CA3102E22-14SBF80A176A232
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
CA3102E22-14SBF80A176A232 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:22-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C