C48-16R18Y31P-402
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
DataSheet
C48-16R18Y31P-402 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:31 (Power)
Shell Size - Insert:18-31
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.902" (22.91mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C