8D117W20PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8D117W20PB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:20
Shell Size - Insert:17-20
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A, 23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C