DJT10E23-53JC
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
DataSheet
DJT10E23-53JC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:23-53
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C