BACC63CB14-12P10
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63CB14-12P10 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:14-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:10
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.613" (15.57mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C