8LT321Z11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8LT321Z11PN PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:21-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C