CA3100E22-14PBF80A176
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
CA3100E22-14PBF80A176 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:22-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C