FRCIR02R-36-A22P-F80-T108
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 22POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
FRCIR02R-36-A22P-F80-T108 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:22
Shell Size - Insert:36-A22
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Cobalt
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Flame Retardant
Shielding:-
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C