CA3106E24-28PF80A176
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
DataSheet
CA3106E24-28PF80A176 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:24-28
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C