2M801-009-07M16-55SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
2M801-009-07M16-55SB PDF
Type Description
Series:2M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:16-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.805" (20.45mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C