CIR02RFS-36-77P-F80
Description
CONN RCPT MALE 7POS SILVER CRIMP
DataSheet
CIR02RFS-36-77P-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:36-77
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C