MS24266R18B31SY
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS24266R18B31SY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:31 (Power)
Shell Size - Insert:18-31
Shell Size, MIL:F
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.902" (22.91mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C