CN0967C18G14P6-240
Description
CONN RCPT MALE 14POS CRIMP
DataSheet
CN0967C18G14P6-240 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:14 (Power)
Shell Size - Insert:18-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C