DJT16E25-61HA
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
DJT16E25-61HA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:25-61
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C