CIR020R-40-A35PY-F80-T12
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 35POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CIR020R-40-A35PY-F80-T12 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:35
Shell Size - Insert:40-A35
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C