801-010-02ZN17-85PA
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 85POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
801-010-02ZN17-85PA PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 801
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:85
Shell Size - Insert:17-85
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C