8LT723Z55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT723Z55PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:23-55
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C