C48-16R18-11S-102
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
DataSheet
C48-16R18-11S-102 PDF
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:11 (1 + 10 Power)
Shell Size - Insert:18-11
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.902" (22.91mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C