BACC63BV12H12S9
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV12H12S9 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:12-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:9
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.547" (13.89mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C