CIR06LCFZ-24-28S-F80-T12
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR06LCFZ-24-28S-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:24-28
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C