KPSE08F18-32PX
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE08F18-32PX PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:18-32
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C