BACC63BP18D14S6
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BP18D14S6 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:14 (Power)
Shell Size - Insert:18-14
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C