801-010-02M21-22SA
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 22POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
801-010-02M21-22SA PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 801
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:22 (Power)
Shell Size - Insert:21-22
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C