DJT16F21-16PC
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
DJT16F21-16PC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:21-16
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C