MS27500E18B32S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MS27500E18B32S PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:18-32
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.208" ~ 0.614" (5.28mm ~ 15.60mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C