8D723W53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
DataSheet
8D723W53PN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:23-53
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C