BACC63BV20F28P8
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV20F28P8 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:28 (Power)
Shell Size - Insert:20-28
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA3101F28-11PZB
CA3101F28-11PZB
CB 22C 18#16 4#12 SKT RECP LIN
TV07RW-11-19PA
TV07RW-11-19PA
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
OD PLUG,B KEY,SZ 19, FREE HANGIN
BACC63BV20F28P8
BACC63BV20F28P8