8T620B41PB
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
8T620B41PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:B
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C