C48-16R22Y55S9-402
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
C48-16R22Y55S9-402 PDF
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:55 (Power)
Shell Size - Insert:22-55
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:9
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.152" (29.26mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C