MS27473T20Z41P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
MS27473T20Z41P PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:G
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C