CIR08F-24-12S-F80
Description
CONN PLUG FMALE 5P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR08F-24-12S-F80 PDF
Type Description
Series:CIR
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:5
Shell Size - Insert:24-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding:-
Current Rating (Amps):23A, 80A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C