CN0966B18G11SN-200
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
DataSheet
CN0966B18G11SN-200 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:11 (1 + 10 Power)
Shell Size - Insert:18-11
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C