2M805-003-07ZNU11-19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M805-003-07ZNU11-19SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:11-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.519" (13.18mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C