CN0967C12S12PNY240
Description
CONN RCPT MALE 12POS CRIMP
DataSheet
CN0967C12S12PNY240 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:12-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.547" (13.89mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C