KPSE00A22-21S
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
KPSE00A22-21S PDF
Type Description
Series:KPSE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:21
Shell Size - Insert:22-21
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C