DTS20F25-61JC
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
DTS20F25-61JC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:25-61
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C