KPSE01B20-41SW
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE01B20-41SW PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C