M83723/75W20418
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
DataSheet
M83723/75W20418 PDF
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:41 (Power)
Shell Size - Insert:20-41
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C