FGG.2B.312.CLAD72
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FGG.2B.312.CLAD72 PDF
Type Description
Series:2B
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:12
Shell Size - Insert:312
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C