JT07RT24-61P-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
JT 61C 61#20 PIN RECP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
JT07RT24-61P-014 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:-
Number of Positions:-
Shell Size - Insert:-
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:-
Mounting Feature:-
Termination:-
Fastening Type:-
Orientation:-
Shell Material:-
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DTS23H17-26SC
DTS23H17-26SC
YACT20MH21HA000000
YACT20MH21HA000000
SQUARE FLANGE RECETACLE
D38999/26WE6PN-URSB3
D38999/26WE6PN-URSB3
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
TLR2B10DR003FTDG
TLR2B10DR003FTDG
RES 0.003 OHM 1% 1W 1206
MS24264R22T12P8
MS24264R22T12P8
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
JT07RT24-61P-014
JT07RT24-61P-014
JT 61C 61#20 PIN RECP
CPM2C-24EDTC
CPM2C-24EDTC
I/O MOD 16 DIG 8 SOLID ST 24V