CA20L28-16PBA176
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CA20L28-16PBA176 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:20
Shell Size - Insert:28-16
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Flange
Termination:Solder
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C