BACC63BN22-12SN
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BN22-12SN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:22-12
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.152" (29.26mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C