CN1021A24G61P10-200
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN1021A24G61P10-200 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN1021
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:61 (Power)
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:10
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C