BACC63BV16H10S8
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV16H10S8 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:10 (Power)
Shell Size - Insert:16-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.758" (19.25mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C