BACC63BV24H30P6
Description
CONN RCPT MALE 30POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV24H30P6 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:30 (Power)
Shell Size - Insert:24-30
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C