BACC63BV20B28P7
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV20B28P7 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:28 (Power)
Shell Size - Insert:20-28
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:7
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C